Je to nekorektné? No a čo!

Autor: Alexandra Sykorova | 17.6.2015 o 10:18 | (upravené 18.6.2015 o 8:34) Karma článku: 9,02 | Prečítané:  1088x

Klamanie realitných agentúr je bežné a väčšinou na ich podvody doplácajú slušní ľudia, ktorím by sa ani neprisnilo, že ich niekto chce oklamať. Jednu takúto skúsenosť som zažila na vlastnej koži, nebolo to príjemné, ale poučné.

Tento článok nemá v úmysle poškodiť nižšie spomínanú agentúru, je iba vyrozprávaním mojej skúsenosti a možno spôsob ako pomôcť iným ako sa nedostať do takej nepríjemnej situácie.

Začnem zhurta a priamo, veď načo chodiť okolo horúcej kaše. Myslím že klamanie a podvádzanie realitných agentúr je bežnou praxou nielen na Slovensku.

Poznáte United agency, s.r.o.? Ja už áno, bohužiaľ. Za celkom sympatickým názvom jednej realitnej agentúry pôsobiacej v Bratislave sa skrýva  niečo čo vôbec nesúvisí so slovom „sympatický“ alebo možno seriózny. No dobre, neviem či sa vôbec dajú označiť za realitnú  agentúru, keďže podľa obchodného registra sa venujú toľkým činnostiam že si naozaj vyberie úplne každý.

Ale nechajte ma vysvetliť čo sa vlastne stalo. Takže, bežná prax, hľadám si podnájom v Bratislave, prechádzam inzerátmi na bazoši a podobných stránkach. Zrak mi padol na jeden inzerát blízko centra, dve izby super cena. Tak volám, nie? Zdvihne chlapík pokecáme o byte, dozviem sa, že to ide cez realitku, tak aby som vedela, že budú chcieť províziu. Zaváham, nechcela som ísť cez realitku. Chlapík ale hovorí že sa nejako dohodneme, že to nebude problém. OK, neviem prečo mu uverím (moja chyba, nemusíte mi to pripomínať... :) ). Príde ohliadka, všetko super, majitelia ústretoví, byt sa mi páči a zase tie peniaze. Je mi to veľa, dať naraz trikrát 500 eur (nájom, depozit majiteľovi bytu  + provízia realitke). Po zdĺhavej komunikácii so všetkými stranami, mi chlapík z United agency, s.r.o. oznámil, že sa mu podarilo vybaviť byt bez depozitu. Super správa! Takže realitka dostane províziu, majitelia nájom a ja som rada, že mi stačí dať 1000 eur. Spokojná som išla podpísať sprostredkovateľskú zmluvu. Tu ma čakal iný chlapík, vraj zástupca. Zmluva vyzerala v poriadku, hoci teraz už viem, že nebola, ale však človek sa učí na vlastných chybách. Podpísala, odovzdala províziu v hotovosti a prestala som na to myslieť na niekoľko týždňov s vedomím, že je všetko vybavené a tak ako má byť.

No ale nebolo.

Pár dní pred plánovaným nasťahovaním volám chlapíkovi do realitky, aby som vedela či je všetko v poriadku a môžem sa nasťahovať. Oznámil mi, že všetko je pripravené, že už len údaje potrebuje do zmluvy, ale že sa situácia zmenila a že depozit nakoniec bude treba zaplatiť. Že ho to mrzí, že sa nepochopil s majiteľkou, chápete, bola taká rozlietaná, vždy keď s ňou komunikoval. Ale že však to nejako vyriešime. Nebudem tu opisovať ako ma vytočil a ako som mu pripomínala, že sme sa dohodli, že depozit platiť nebudem. Keď som sa stretla s majiteľmi bytu, čo myslíte, vedeli o tom, že som vlastne vôbec nemala platiť depozit? No jasné že nie! Keby ste počuli tie výhovorky ľudí z realitky.  Jeden že je v nemocnici a druhý je odcestovaný. Že to vyriešime neskôr. Že som rokovala s jedným, a druhý nevedel o tom, čo mi prvý nasľuboval.

Rozhodla som sa odstúpiť od zmluvy. Nepáčilo sa mi ako so mnou jednali a už som nechcela mať s nimi nič spoločné. Tak som žiadala, aby mi vrátili províziu. Prvá reakcia chlapíka z realitky bola, že  nemá dôvod držať mi tie peniaze a že v pondelok sa dohodneme kedy mi ich vráti.  

No nedohodli sme sa. Z ústretového „zástupcu“ realitnej kancelárie sa vykľul arogantný a drzý buran, ktorý predsa nemá dôvod vracať mi nejaké peniaze, prečo som si vôbec myslela, že mi niečo vráti? V zmluve nie je napísané, že mi vrátia províziu pri odstúpení od zmluvy a bodka. A citujem chlapíka z realitky: “ viem, že to nie je korektné no a?“. ČOOOO?!  

Priznám sa, na svoju škodu sa neviem hádať s takýmito ľuďmi. Takže teraz nemám ani ten byt ani 500 eur. Človek sa učí na vlastných chybách,  našťastie alebo bohužiaľ? Môžete si povedať, že to nie je až tak veľa peňazí, ale pre mňa je to takmer celý mesačný plat.

 

Nie som jediná, kto má s United agency, s.r.o.  takéto skúsenosti. Nie je to náhoda.  Ten „zástupca“  je vlastne jediným štatutárnym orgánom tejto „firmy“ a ten druhý (vlastne prvý ) chlapík neexistuje. Toto sú verene dostupné informácie napríklad na www.finstat.sk alebo dlznik.zoznam.sk , takže nič tajné nezverejňujem.

Takže odporúčanie na záver : United agency, s.r.o. – Nikdy viac!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?